Jak na zkoušku?
Na této stránce se postupně objeví materiály a odkazy, které mohou novým zájemcům pochopit komplikovanější záležitosti a pomohou jim při skládání zkoušky operátora HAREC na Českém telekomunikačním úřadu.
Termíny zkoušek na ČTU, výběr volačky a domácí QTH
Termíny zkoušek na ČTU jsou uvedeny zde. (https://www.ctu.cz/oznameni-terminu-zkousek)
Nejbližší termín zkoušek je 18. 6. 2024 (https://ctu.gov.cz/harec-novice-praha-9.00-2)
Doporučujeme nedělat zkoušku NOVICE, ale přímo HAREC, tj. třídu “A”. Mezi složitostí otázek je velmi malý rozdíl a naprosto podstatná jsou omezení, které držitel třídy NOVICE má oproti třídě “A”.
Před složením zkoušky je dobré si vybrat svoji volací značku. Je nutné uvést cca 3 možnosti, které nejsou obsazeny, a ČTÚ je podle možností přidělí. Seznam již přidělených, tj. nedostupných, volaček je zde (https://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/databaze-pridelenych-radiovych-kmitoctu-podle-vydanych-pridelu-a-individualnich-opravneni/amateri). Je nutné si uvědomit, že i když nějaká volačka v seznamu není, nemusí být dostupná, protože po skončení platnosti licence je volačka ještě několik let “rezervována”, kdyby si ji chtěl původní majitel obnovit.
Dále je dobré po složení zkoušky požádat o schválení druhého QTH (tedy volání bez /P i z jiného místa, než je trvalé bydliště). Dobré je, pokud se student kromě doma vyskytuje též v místě školy (na koleji, na privátu apod.), aby na formuláři, kam uvádí návrhy volaček, také uvedl: “Dovoluji si požádat o schválení druhého QTH bez /P na adrese X Y Z.”
Něco k tématům a otázkám…
Decibely
Britský radioamatér M0MCX vysvětluje ve videu “Fast Easy Guide to Decibels dB vs dBi in 6 Minutes” poměrně jednoduše proč a jak se používají decibely.
Na to navazuje pěkné video “What is a dB, dBm, dBu, dBc, etc. on a Spectrum Analyzer?“, kde je teorie ještě jednou zopakována a následně je vysvětlen rozdíl mezi jednotlivými “decibely”.
Otázky a odpovědi ke zkoušce
Na internetové stránce http://ham.smoce.net/ je k dispozici velká řada materiálů, cvičení, textů a pomůcek vhodných k použití při přípravě na radioamatérské zkoušky.
“Bandplány”
Aktuální bandplány lze nalézt na stránce IARU pro Region 1 dole, kde jsou dkazy na aktuálně platné soubory z doporučeným využíváním radioamatérských pásem od krádkých vln od 135 kHz, přes VKV a UKV, až po mikrovlny do 250 GHz.
Azimuty na města a státy
Je poměrně jednoduché odhadnout azimut z Prahy do blízkých měst, ale odhadnout azimut na velmi vzdálený stát je obtížné. Tedy pokud nemáte v hlavě azimutální mapu. Azimutální mapa je typ mapové projekce, která zobrazuje povrch Země na rovině tak, že všechny body jsou zobrazeny ve správné azimutální (směrové) vzdálenosti od středu mapy.
Z takovýchto map je zřejmé, že chci-li volat na Aljašku, nebo na ruskou Kamčetku, musím anténu v obou případech namířit téměř stejně, to je na sever.
Pro vygenerování azimutální mapy lze použít software na adrese: https://ns6t.net/azimuth/azimuth. Jako parametry je možné zvolit např.: Location: JO70EC (lokátor Prahy 6; uvedená pozice pak bude přesně uprostřed mapy); Distance: 5 000 km (vzdálenost, do které je mapa vykreslena; nechá-li se tato položka prázdná, mapa pokryje celou Zemi. Nechcete-li ztrácet čas s generováním map, zde je mapa celé zeměkoule z Prahy 6 a zde je detainí mapa azimutů do vzdálenosti 5 000 km z Prahy 6.