Video
Tato stránka obsahuje zejména internetové odkazy, které jsou zmíněny v našem videu vysvětlujícím principy radioamatérské činnosti a které má pomoci uchazečům o vlastní radioamatérskou licenci složit zkoušku na Českém telekomunikačním úřadu.
Tato stránka není dokončena! Je ve výstavbě!
SDR – Software Defined Radio (odkaz)
SDR Twente: Software Defined Radio na univerzitě v holandském městě Enschede, kde připojili rádio schopné přijímat radioamatérská pásma (ale i jiná) na internet a my si můžeme tento přijímač naladit přes internet, tj. zvolit požadovanou frekvenci poslechu. Můžeme zvolit i modulaci, kterou je vysílaný signál kódován. O modulacích budeme pojednávat později.
Internetový odkaz na SDR Twente University je:
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
Jedná se jen o jedno SDR z velkého množství (určitě z několika stovek stanic), které můžeme použít. Seznam a odkazy na mnoho dalších najdete například na adrese:
Navíc, pomocí internetového vyhledávače můžete najít mnoho dalších.
VOLMET frekvence
VOLMET je automatizované vysílání METARů (informací o počasí [MET je odvozeno od meteorology], a to nejen současného, ale vysílá i očekávané změny počasí v nejbližší době) pro definované stanice. Někdy jsou to letiště v dané zemi, jinde vybraná letiště v blízkém zahraničí nebo kombinace obou.
Pro nás v Evropě doporučujeme naladit EUR zpravodajství, vysílané a slyšitelné v celé Evropě, které je vysíláno z irského města Shannon na západním pobřeží Irska. Naladíme ho na frekvencích:
3,413 MHz, 5,505 MHz, 8,957 MHz a 13,264 MHz.
Poznámka: Je jedno, jestli jste připojeni k SDR Twente s anténou umístěnou v Holandsku, nebo máte rádio doma v České republice. Uslyšíte většinou skoro totéž. Na krátkých vlnách je Evropa jako jeden radiokomunikační prostor, něco jako “místnost”. Je slyšet skoro vše.
“Kdy použít kterou frekvenci” je předmětem dalšího výkladu a je postatné pro pochopení toho, proč radioamatéři (a nejen oni) využívají různá frekvenční pásma a mění je podle denní doby. Buďte trpěliví!
Pro zajímavost a pro majitele vlastního rádia: Pokud jste v okolí Prahy, můžete naladit na Vašem přijímači frekvenci 122,160 MHz a zvolit amplitudovou modulaci (AM). Uslyšíte pražský ATIS, který vysílá METAR informace, ale je jen lokálně. Není slyšet daleko. To proto, že vysílá jen na velmi krátkých vlnách. Ale k tomu se dostaneme.
Informace o frekvencích, kde lze poslouchat informace zejména o počasí na letištích, jsou uvedeny i na internetu. Přehled aktivních MEZINÁRODNÍCH stanic na krátkých vlnách (ne VKV jako Praha), které vysílají VOLMET a jsou slyšet tisíce kilometrů daleko, je uveden na adrese:
https://dxinfocentre.com/volmet-wx.htm
ATIS LKPR
Pražské letiště má mezinárodní a jedinečný kód LKPR. Písmena LK znamenají Českou republiku a další písmena určují vlastní letiště. Každý stát má svůj prefix. My máme LK. USA má prefix K. Toto platí obdobně s jinými unikátními kódy pro všechny státy po celém světě. Například letiště v “ufology” i armádě USA zmiňované oblasti 51 (Area 51) má také podobný kód. Pro všechna letiště (civilní i vojenská) se ve Spojených státech amerických používá prefix “K”. Chcete-li na “maps.google.com” najít letiště v Area 51, zadejde jako místo přímo kód letište: “KXTA”. Google maps Vám nebude nabízet, z čeho si vybrat, ale hned Vám zobrazí oblast letiště Groom Lake situovaného v oblasti Area 51.
Pokud chcete poslouchat ATIS LKPR (což dělám každý den v zimním období, abych věděl, co mě čeká na cestě mezi Prahou a Kladnem), nalaďte si Vaše vlastní rádio na frekvenci 122,160 MHz. Zvolte modulaci AM. Na SDR rádiích bohužel vysílání ATIS LKPR asi nechytíte, protože ATIS LKPR vysílá jen na VKV.
Přesný přepis toho, co vysílá náš pražský ATIS, si můžete v textové podobě přečíst na drese:
Poté zvolte záložku ATIS.
Zkuste zhodnotit, jestli všemu, co ATIS říká, rozumíte.